Ortopeda

 

Ortopeda jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem chorób i zwyrodnień i urazów występujących w obrębie narządu ruchu. To szeroka specjalizacja obejmująca choroby stawów, nerwów, oraz układu szkieletowego (z wyłączeniem kości czaszki). Jakie objawy wskazują, że powinniśmy udać się do ortopedy w Medicenter i jakich metod leczenia możemy się spodziewać?


Kiedy odwiedzić ortopedę?


Schorzenia narządu ruchu wiążą się zazwyczaj z przebytymi i nieodpowiednio leczonymi urazami. Pierwszym sygnałem wskazującym na uszkodzenie narządu ruchu jest ból, najczęściej doświadczany w miejscach poddawanych największym przeciążeniom. Ortopedzie najłatwiej zdiagnozować jest świeże urazy, takie jak zwichnięcia czy skręcenia. Dają one jednoznaczne objawy i już podczas wywiadu z pacjentem, lekarz jest w stanie określić, z jakim urazem mamy najprawdopodobniej do czynienia. Niestety, symptomy części schorzeń narządu ruchu mogą pokrywać się z objawami występującymi również przy chorobach leczonych przez neurologa. Do ortopedy można się śmiało udać również wtedy, gdy obserwujemy u siebie migreny, szumy uszne czy drętwienie kończyn.


Specjalizacja ortopedy obejmuje leczenie szerokiego spektrum schorzeń, często wynikających ze specyfiki aktywności pacjenta. Do najczęstszych przypadków pojawiających się w Medicenter możemy zaliczyć:

  • dyskopatie,

  • urazy nabyte,

  • wady postawy.

  • Łokieć tenisisty.

Specjalista z Medicenter zleci odpowiednie badania, mające na celu określić specyfikę i poziom zaawansowania urazu lub schorzenia. Najczęściej wykorzystywane metody diagnostyczne to RTG, USG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W większości przypadków metody leczenia opierają się na stosowaniu niesteroidowych leków zapalnych oraz fizjoterapii i fizykoterapii. Jeśli ortopeda z Medicenter zaobserwuje cięższy uszczerbek na zdrowiu, może zlecić specjalistyczny zabieg chirurgiczny.

Męczą Cię bóle stawów i kości? To znak, że trzeba udać się do reumatologa w Medicenter! Ten specjalista zdiagnozuje Twoje bóle zwyrodnieniowe i ich przyczynę oraz wskaże właściwy sposób leczenia.