Medycyna pracy

 

Każda osoba rozpoczynająca pracę zawodową musi udać się do lekarza medycyny pracy. Choć niektórzy uznaliby to za zbędny przymus, to odpowiednio wcześnie wykonane badania mogą pomóc nam uchronić się przed schorzeniami, jakich moglibyśmy nabyć w miejscu pracy. W zależności od wykonywanego zawodu należy wybrać się do określonego specjalisty. Osoba przesiadująca całe dnie przed komputerem zostanie skierowana do okulisty, a ta pracująca w hałasie - do laryngologa. W Medicenter wykonasz wszystkie potrzebne badania w jednym miejscu, bez potrzeby zapisywania się do kilku lekarzy i krążenia między placówkami - to oszczędność pieniędzy i czasu. Co więcej, w naszej klinice wykonasz też badania kierowców, potrzebne przed kursem na prawo jazdy oraz w przypadku potrzeby przedłużenia ważności dokumentu.

 

Badań nie warto unikać!

 

Wizyta u lekarza medycyny pracy może Ci przynieść w zasadzie same profity. Po pierwsze, dowiesz się, czy praca w zawodzie i na stanowisku jakie wybrałeś, nie wiąże się dla Ciebie z dodatkowym ryzykiem. Co więcej, jeśli okaże się, że wystąpiła u Ciebie np. wada wzroku, a na stałe pracujesz w biurze - Twój pracodawca ma obowiązek wesprzeć Cię finansowo przy zakupie okularów. Także koszty wszelkich zleconych badań powinny być pokryte przez pracodawcę. Powinny one odbywać się w trakcie godzin pracy, a pracownik powinien za czas na nie poświęcony otrzymać zwyczajowe godzinowe wynagrodzenie.

 

Jak często do lekarza medycyny pracy?

 

To, jak często będziesz musiał udać się do lekarza medycyny pracy, zależy przede wszystkim od Twojego zawodu. Zazwyczaj są to okresy od roku, w przypadku bardziej ryzykownych zawodów, do pięciu lat, w przypadku tych mniej narażających nasze zdrowie na uszczerbek. Specjalistę w Medicenter odwiedzisz też zmieniając swoje miejsce zatrudnienia lub stanowisko oraz w przypadkach powrotu do pracy po zwolnieniach trwających dłużej niż 30 dni.