Endokrynolog

 

Endokrynolog jest specjalistą zajmującym się schorzeniami gruczołów wydzielania wewnętrznego. Te specyficzne narządy odpowiadają za wytwarzanie hormonów, a zaliczamy do nich m.in. tarczycę, jajniki, jądra czy trzustkę. Nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów mogą prowadzić do wielu problemów - od nadmiernego owłosienia, po trudności w zajściu w ciążę. 

 

Problemów z funkcjonowaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego nie można bagatelizować, choć czasem trudno stwierdzić, czy to właśnie one odpowiadają za występujące choroby. Do specjalisty endokrynologa warto udać się, jeśli odczuwasz takie objawy jak:

 

  • Obniżony nastrój, depresja,

  • nadmierna senność, lub zbyt duże pobudzenie,

  • nadmierne owłosienie,

  • zbyt wysokie lub zbyt niskie libido.

 

Do endokrynologa w Medicenter dużo częściej zgłaszają się kobiety niż mężczyźni. To właśnie u nich zaobserwowanie takich symptomów, jak zaburzenia miesiączkowania czy ból piersi mogą wskazywać na poważne problemy hormonalne, skutkujące na przykład problemami z zajściem lub utrzymaniem ciąży. Do tego specjalisty warto udać się również ze swoim dzieckiem, jeśli w trakcie okresu dojrzewania dostrzeżemy niepokojące nieprawidłowości, takie jak nadmierny wzrost, jego zahamowanie lub dysproporcje w budowie ciała.

 

Przyczynami schorzeń i problemów z gruczołami wydzielania wewnętrznego są najczęściej predyspozycje genetyczne, a także dieta oraz wiek pacjenta. Udając się na pierwszą wizytę u endokrynologa, zostaniemy poddani dokładnemu wywiadowi, dzięki któremu specjalista z Medicenter będzie mógł wybrać odpowiednie badania diagnostyczne. Do najczęściej zlecanych należą morfologia krwi, USG tarczycy oraz specjalistyczne testy mające na celu określić poziom danego hormonu.